Simona Halep s-a calificat în sferturi la Australian Open. Românca şi-a luat revanşa în faţa polonezei

Simona Halep e din nou în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Australian Open. Numărul doi mondial şi-a luat revanşa în faţa polonezei Iga Swiatek, după înfrângerea din 2020 de la Roland Garros.

Simona Halep s-a calificat pentru a cincea oară în sferturile de finală de la Australian Open.

După ce a pierdut primul set cu 3-6, deşi avusese două mingi de break la 3-3, Simona Halep a renăscut şi a câştigat setul doi cu 6-1.

Românca a început cu break setul trei, a condus cu 2-0, apoi poloneza a egalat la 2-2, scor la care Halep a bifat re-break la zero şi a trecut din nou în faţă cu 3-2 şi mai apoi cu 4-2 pe propriul serviciu. La 5-4 a servit pentru meci, reuşind să fructifice prima minge de meci după ce poloneza a returnat afară.

Halep merge în sferturi de finală unde va da piept cu celebra Serena Williams pe care a învins-o ultima dată în finala turneului de la Wimbledon din anul 2019.