Pandurii au câștigat primul punct în Europa League, după 1-1 cu Pacos Ferreira

Pandurii Tg. Jiu au remizat joi seară, în deplasare, în al doilea meci din Grupa E, disputat în compania echipei Pacos Ferreira. După 90 de minute de joc, scorul a fost 1-1.

pandurii - pacosDupă un debut cu eșec în Grupele Europa League cu Dnepr, Pandurii au reușit să câștige joi seară primul lor punct.

Gorjenii au făcut o primă repriză bună și au reușit deschiderea scorului în Portugalia, încă din minutul 5 prin golul marcat de Momcilovici.

Elevii lui Cristian Pustai au intrat la cabine cu avantaj, însă, la 5 minute de la reluarea meciului, lusitanii au reușit egalarea prin Rui Mihuel.

După 90 de minute de joc, gorjenii au răsuflat ușurați că au câștigat un punct pe un stadion aproape gol la Guimaraes.

Egalul obținut pe tărâm lusitan, dă speranțe gorjenilor că se pot califica în primăvara europeană.

Este primul punct și primul gol marcat de o echipă românească în noul sezon al grupelor europene.