Performanță de top la Lucerna: Argint mondial pentru echipajul masculin de 4 rame al României

Echipajul masculin de 4 rame al României a cucerit medalia de argint la Cupa Mondială III de canotaj de la Lucerna (Elveția), după o cursă spectaculoasă desfășurată duminică.

România a fost reprezentată la această competiție de un singur echipaj, însă prezența tricolorilor a fost una de un real succes. Sportivii Ciprian Tudosă, Andrei Vatamaniuc, Leontin Nuțescu și Cosmin Iulian Pleșescu au făcut o cursă excelentă și au urcat pe a doua treaptă a podiumului, fiind cronometrați cu timpul de 06:00.78.

Lupta pentru podium a fost strânsă, configurându-se astfel:

  • Locul 1 (Aur): Marea Britanie, cu un timp de 05:58.39

  • Locul 2 (Argint): România, cu un timp de 06:00.78

  • Locul 3 (Bronz): Franța, cu un timp de 06:01.52

Prin acest rezultat remarcabil, cei patru canotori aduc o nouă medalie internațională în palmaresul sportului românesc, confirmând valoarea școlii autohtone de canotaj pe scena mondială.