Andrei Vasile Muntean, locul 6 în finala olimpică la paralele masculin

Andrei Vasile Muntean a ocupat locul 6 în finala de la paralele a concursului masculin de gimnastică artistică, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro din Brazilia. Aurul a fost cucerit de ucraineanul Oleg Verniaev.

andrei munteanDupă 40 de ani de prezență constantă pe podiumul olimpic la gimnastică, România vine de la Rio cu mâna goală.

Andrei Vasile Muntean, singura șansă la medalie la gimnastică artistică, a încheiat finala de la paralele pe un onorant loc 6.

Românul a fost notat cu 15,600 și a reușit o evoluție mai bună decât în calificări când a primit 15,466.

România nu a cucerit nicio medalie la gimnastică artistică la JO 2016, Marian Drăgulescu ocupând locul 4 în finala de la sărituri (cu aceeași notă ca medaliatul cu bronz), iar Cătălina Ponor terminând pe 7 la bârnă.

Începând cu 1976, România a luat la fiecare ediție a Jocurilor Olimpice măcar o medalie la gimnastică artistică, bilanțul la acest sport fiind de 25 de medalii de aur, 20 de argint și 26 de bronz.

Aurul la paralele a fost câștigat pe ucraineanul Oleg Verniaev, cu 16,041, argintul a revenit americanului Danell Leyva, în timp ce rusul David Beliavski și-a asigurat bronzul.