Breaking news

Programul teatrelor bucureștene

festival-de-teatru

De vreți săscăpați de plictiseala zilnică și doriți să vedeți sau să revedeți o piesă de teatru bună, noi vă prezentăm oferta pe această săptămână a teatrelor bucureștene:

Teatrul Naţional Bucureşti

Sala Amfiteatru:

marţi, 19 ianuarie, ora 19.00 – „Inimă de câine”, după Mihail Bulgakov, regia Yuriy Kordonskiy;

miercuri, 20 ianuarie, ora 19.00 – „Iubiri interzise”, de Yukio Mishima, regia Issey Takizawa;

joi, 21 ianuarie, ora 19.00 – „Neînţelegerea”, de Albert Camus, regia Felix Alexa;

vineri, 22 ianuarie, ora 19.00 – „Egoistul”, de Jean Anouilh;

sâmbătă, 23 ianuarie, ora 19.00 – „Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa;

duminică, 24 ianuarie, ora 19.00 – „A patra soră”, de Janusz Glovacki, regia Alexandru Colpacci.

Sala Atelier:

marţi, 19 ianuarie, ora 19.00 – „Idolul şi Ion Anapoda”, de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar;

miercuri, 20 ianuarie, ora 19.00 – „Tectonica sentimentelor”, de Eric Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

joi, 21 ianuarie, ora 19.00 – „Şapte dintr-o lovitură”, de Lia Bugnar, regia Ion Caramitru;

vineri, 22 ianuarie, ora 19.00 – „Lecţia”, de Eugene Ionesco, regia Horaţiu Mălăele;

sâmbătă, 23 ianuarie, ora 19.00 – „Camerista”, după Hermann Broch, regia Dan Stoica;

duminică, 24 ianuarie, ora 19.00 – „Legenda Marelui Inchizitor”, după Feodor Dostoievski, regia Radu Penciulescu.

Sala Mare:

miercuri, 20 ianuarie, ora 19.00 – „Toţi fiii mei”, de Arthur Miller, regia Ion Caramitru;

joi, 21 ianuarie, ora 19.00 – „Molto, gran’ impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor;

vineri, 22 ianuarie, ora 19.00 – „Comedia norilor”, după Aristofan, regia Dan Tudor;

sâmbătă, 23 ianuarie, ora 19.00 – „Toţi fiii mei”, de Arthur Miller, regia Ion Caramitru;

duminică, 24 ianuarie, ora 19.00 – „Ivan Turbincă”, după Ion Creangă, regia Ion Sapdaru.

Sala 99:

duminică, 24 ianuarie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru Copii;

duminică, 24 ianuarie, ora 19.00 – „Cu uşile închise”, de Jean Paul Sartre, regia Mircea Anca.

Teatrul Odeon

joi, 21 ianuarie, ora 19.00 – „Gaiţele”, de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija;

vineri, 22 ianurie, ora 19.00 – „Ultima femeie a seniorului Juan”, de Leonid Juhovitki, regia Vladimir Granov;

sâmbătă, 23 ianuarie, ora 19.00 – „Umbre de lumină”, de Răzvan Mazilu;

duminică, 24 ianuarie, ora 11.00 – „Un tango mas”, de Răzvan Mazilu, regia Alexandru Dabija;

duminică, 24 ianuarie, ora 19.00 – „În container”, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban.

Teatrul ACT

miercuri, 20 ianuarie, ora 19.00 – „Creatorul de teatru”, de Thomas Bernhard, regia Alexandru Dabija;

joi, 21 ianuarie, ora 19.00 – „Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Alexandru Dabija;

vineri, 22 ianuarie, ora 19.30 – „Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Metropolis

luni, 18 ianuarie, ora 19.00 – „Floarea de cactus”, de Braillet şi Grady, regia Alice Barb;

marţi, 19 ianuarie, ora 19.00 – „Jocul de-a adevărul”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar şi Dorina Chiriac.

Teatrul Nottara

Sala „Horia Lovinescu”:

luni, 18 ianuarie, ora 19.30 – „Blocaţi… în dormitor”, de John Tobias, regia Dan Tudor;

marţi, 19 ianuarie, ora 19.30 – „Doi pe o bancă”, spectacol de Tudor Mărăscu;

vineri, 22 ianuarie, ora 19.00 – „Fii cuminte, Cristofor!”, regia Diana Lupescu;

sâmbătă, 23 ianuarie, ora 19.00 – „Retro”, de Alexandr Galin, regia Tudor Ţepeneag;

duminică, 24 ianuarie, ora 19.00 – „39 de trepte”, regia Petre Bokor.

Sala „George Constantin”:

miercuri, 20 ianuarie, ora 19.30 – „Nişte fete”, de Neil LaBute, regia Cristian Juncu;

joi, 21 ianuarie, ora 19.30 – „Ai toată viaţa înainte!”, după Roman Gary, regia Alina Rece;

vineri, 22 ianuarie, ora 19.30 – „Rinocerul îndrăgostit”, de Liao Yimei, regia Mihai Lungeanu;

sâmbătă, 23 ianuarie, ora 19.30 – „Blues”, de Arthur Miller, regia Petre Bokor;

duminică, 24 ianuarie, ora 11.00 – Atelier de creaţie;

duminică, 24 ianuarie, ora 19.30 – „Aniversarea”, de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci.

Teatrul Mic:

joi, 21 ianuarie, ora 19.00 – „Hotelul dintre lumi”, de Eric Emmanuel Schmitt, regia Alice Barb;

vineri, 22 ianuarie, ora 19.00 – „Colonia îngerilor”, de Ştefan Caraman, regia Nona Ciobanu;

sâmbătă, 23 ianuarie, ora 19.00 – „Spionul balcanic”, de Dusan Kovacevic, regia Claudiu Goga;

duminică, 24 ianuarie, ora 19.00 – „Doamna noastră din Pascaquola”, de Tennessee Williams, regia Florin Fătulescu.

Teatrul Foarte Mic:

joi, 21 ianuarie, ora 19.00 – „Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe;

vineri, 22 ianuarie, ora 20.30 – „Sado Maso Blues Bar”, de Maria Manolescu, regia Gianina Cărbunariu;

sâmbătă, 23 ianuarie, ora 19.00 – „Interzis sub 18 ani”, de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun;

duminică, 24 ianuarie, ora 19.00 – „Closer”, de Patrick Marber, regia Ilinca Stihi.

Teatrul Bulandra

Sala „Toma Caragiu”:

vineri, 22 ianuarie, ora 18.30 – „Oblomov”, de I.A. Goncearov, regia Alexandru Darie;

sâmbătă, 23 ianuarie, ora 20.00 – „Bulandra Underground – Parfum de femeie”, după texte de Marius Florin Pescaru, regia Daniel Popa;

duminică, 24 ianuarie, ora 19.00 – „Richard al III-lea se interzice”, de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu.