Victor Hănescu s-a calificat în sferturi de finală la Challengerul de la Helsinki

Victor Hănescu s-a calificat joi, în sferturile de finală ale turneului de tenis ATP Challenger de la Helsinki, competiție dotată cu premii în valoare totală de 42.500 de euro.

victor hanescuVictor Hănescu, locul 124 ATP și al optulea favorit la challengerul de la Helsinki, s-a impus lejer în fața germanului Matthias Bachinger, locul 141 mondial.

Hănescu a avut nevoie de doar o oră și 12 minute de joc pentru a se impune în două, seturi, scor 6-4, 6-4, în fața neamțului.

Este pentru a doua oară când cei doi jucători se întâlnesc într-un meci oficial. Prima dată s-a întâmplat în 2013, la BRD Țiriac Năstase Trophy, când Hănescu s-a impus în primul tur, cu același scor, 6-4, 6-3.

În sferturi de finală la Helsinki, Victor Hănescu va juca vineri cu învingătorul din partida disputată de Juergen Zopp și Micke Kontinen.

Calificarea în sferturile turneului de tenis de la Helsinki, îi asigură lui Victor Hănescu 15 puncte ATP și un cec în valoare de 1245 de euro.