Victor Hănescu, eliminat în turul doi al turneului de la Paris

Victor Hănescu a fost eliminat miercuri în turul doi al turneului de tenis de la Paris, dotat cu premii totale în valoare de 2.427.975 euro.

Românul Victor Hănescu nu reușește să acceadă în etapele superioare ale unui turneu de tenis important. După ce a acces  pe tabloul principal din postura de lucky loser, în urma retragerii elveţianului Roger Federer, Hănescu a cedat în turul doi în fața francezului Gilles Simon.

După o oră și 27 de minute de toc, Victor Hănescu a fost învins de francez cu scorul de 5-7, 3-6.

Este al doilea turneu de tenis consecutiv la care accede pe tabloul principal din postura de lucky loser, la fel cum s-a întâmplat și la Basel în Elveția, unde a fost eliminat încă din primul tur.

Nici sârbul Novak Djokovici, marele favorit al competiţiei, nu a avut o evoluție mai bună la turneul de la Paris, unde a fost eliminat de americanul Sam Querrey.

Și Horia Tecău alături de suedezul Robert Lindstedt, a cedat în optimile de finală ale probei de dublu, prin abandon, a scorul de 6-3, 3-2 pentru perechea Marin Cilic (Croaţia)/Marcelo Melo (Brazilia).