Universitatea Craiova, victorie dramatică în finala Cupei României la fotbal

Universitatea Craiova a câştigat bătă seară, Cupa României, după ce s-a impus dramatic, în reprizele de prelungire, în faţa echipei Astra Giurgiu. Finala Cupei României la fotbal s-a desfăşurat pe Stadionul Ilie Oană din Ploieşti, în faţa a peste 2000 de spectatori.

Universitatea Craiova s-a chinuit groanic în finala Cupei României cu retrogradata Astra Giurgiu.

Oltenii au deschis scorul în minutul 14 prin Ivan, dar după doar trei minute s-au văzut egalaţi de giurgiuveni prin golul marcat în minutul 17 de către Găman din penalty.

Pentru că după timpul regulamentar de 90 de minute,, scorul a fost egal 1-1, s-a ajuns la reprizele de prelungire.

Boe-Kane a marcat dolul doi pentru Astra Girugiu în minutul 93, iar Craiova a reuşit egalarea în minutul 100 prin golul marcat de Nistor.

Golul victoriei a venit în minutul 113 prin golul marcat de Screciu cu o lovitură de cap, după o ieşire hazardată a a portarului Mihai Popa la o centrare a lui Nistor.

Astfel că după o pauză de trei ani, Universitatea Craiova a câștigat din nou trofeul Cupa României.