Universitatea Craiova s-a claificat în sferturile Cupei României la fotbal

Echipa de fotbal, Universitatea Craiova s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, după ce a învins pe Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 2-0.

universitatea.craiovaDuelul oltenilor în Cupa României a dat câștig de cauză juveților din Bănie. Elevii lui Pițurcă au controlat autoritar partida cu Pandurii Tg Jiu și s-au claificat în sferturile Cupei României. Fotbalistul Julius Wobay a deschis scorul în minutul 33 iar în minutul 54,   Andrei Prepeliţă a mărit avantajul Universității Craiova la 2 goluri și a confirmat victoria în fața gorjenilor.

În acest sezon, Cupa României pune la bătaie premii totale de 747.000 euro, fără TVA. Câştigătoarea competiţiei va încasa în total 265.000 euro, din care numai în finală 210.000 euro. Sferturile de finală sunt programate pentru data de 10 noiembrie.

În sferturile Cupei României la fotbal s-au calificat și FC Braşov, FC Timişoara, Dinamo Bucureşti, Gloria Bistriţa, CFR Cluj, Steaua Bucureşti și Rapid București.