U Jolidon Cluj, debut cu o înfrângere în Liga Campionilor

Vicecampioana României la handbal feminin, U Jolidon Cluj a debutat cu stângul în primul său meci din grupele Champions League.

U Jolidon Cluj a fost la un pas de a realiza o mare performanță în Liga Campionilor.

Din păcate, lipsa de experiență și-a spus cuvântul și vicecampioana României a fost învinsă duminică, în deplasare de echipa slovenă RK Krim Mercator Ljubljana cu scorul de 28-27, într-un meci din Grupa B.

Clujencele au început slab meciul cu slovenele, iar în minutul 9, erau conduse cu 7-1.

Jucătoarele de la U Jolidon au reușit să recupereze gol după gol, iar la pauză scorul era 14-13 pentru Krim.

Româncele au debutat în forță în repriza a doua, reușind egalarea în minutul 35, la 16-16.

Deși finalul partidei a aparținut ardelencelor, care au marcat ultimele patru goluri ale meciului, slovencele au câștigat la limită 28 la 27.

Pe 20 octombrie, U Jolidon Cluj va juca pe teren propriu cu echipa ungară Györi Audi ETO KC.