Teodor Chiriac a bifat primul succes la RTP. A cucerit turneul RTP 50 Bucureşti CUP 2021

Teodor Chiriac a cucerit duminică, 30 mai 2021, turneul de tenis RTP 50 Bucureşti CUP 2021, desfăşurat la Club Spotiv Galaxy din Bucureşti. Turneul a reunit la start 18 jucători. Competiţia a început sâmbătă 29 mai şi s-a încheiat duminică 30 mai, din cauza ploii.

Teodor Chiriac, la aproximativ doi ani de la debutul în circuitul RTP şi după o pauză de un an şi jumătate, a revenit cu succes în circuit reuşind atât prima victorie cât şi primul turneul cucerit în carieră.  Bucureşteanul a devenit duminică, în premieră campion RTP, după ce s-a impus în finală în faţa lui Valentin Tănăsie, scor 10-3, 10-7. În optimi, Teodor l-a învins pe favoritul cinci, Mugur Boureanu, scor, 10-0, 10-3, în sferturi l-a învins pe capul de serie patru, Cosmin Neamţu, scor 10-5, 10-8, iar în semifinale l-a eliminat pe Călin Vişinescu, favorit numărul opt al turneului, scor 10-3, 10-2. Pentru această reuşită, Teodor Chiriac a fost recompensat de RTP cu un premiu în valoare de 60 lei, o sticlă de vin de la Crama Oprişor, sponsorul RTP, trofeul turneului RTP 50 şi 50 de puncte RTP. Graţie câştigătorii acestui turneu, Teodor Chiriac avansează la nivel începător şi este calificat la Turneul Campionilor RTP 2021.

Valentin Tănasie a debutat cum nu se putea mai bine în circuitul Romanian Tenis Premium. A ajuns în finala RTP 50, după un parrcurf foarte bun. În optimi l-a învins pe favoritul doi al turneului, Dan Nicuşor Ionuţ, scor 10-6, 10-3, apoi în sferturi a trecut de favoritul şase, Alexandru Mihai Şuto, scor 10-8, 10-6 iar în semifinale s-a impus în faţa favoritului numărul şapte, Paul Christian Tutunaru, scor 10-5, 10-7. În finală nu a mai reuşit să se impună în faţa lui Teodor Chiriac. Pentru prima sa finală RTP din carieră, Valentin Tănăsie a fost recompensat cu un premiu în valoare de 40 lei, trofeul finalistului turneului RTP 50, 35 puncte RTP şi o sticlă de vin de la Crama Oprişor.

Patru jucători au debutat la RTP în cadrul turneului RTP 50 Bucureşti CUP 2021: Valentin Tănasie, Andrei Vorniceanu, Ionuţ Ţăran şi Marius Cojocaru.

Paul Chiristian Tutunaru a spart gehata reuşind prima sa victorie în circuitul RTP, reuşind sâmbătă să acceadă până în semifinalele turneului RTP 50.

A fost prima victorie în circuitul RTP şi pentru Cosmin Neamţu, care a ajuns până în sferturi de finală la turneul RTP 50.