Steaua, bătută măr de Stuttgart în Europa League

Steaua a înregistrat o înfrângere usturătoare în Europa League în partida cu Stuttgart de pe Național Arena.

Pentru echipa de fotbal Steaua București, data de 22 noiembire va rămâne în instorie ca joia neagră în care a fost umilită de nemții de la Stuttgart.

În prezența a peste 40.000 de spectatori pe Național Arena, Steaua a încasat în 31 de minute 4 goluri de la nemți.

Tasci a reușit deschiderea scorului în minutul 5 prin golul marcat din 6 metri. După 13 minute, Steaua mai încasează un gol, după ce Harnik marchează un gol cu o lovitură de cap din 2 metri.

Steliștii nici nu apucă bine să se trezească din buimăcală că în minutul 23 mai încasează un gol marcat de Sakai care înscrie un gol superb de la 20 de metri.

În minutul 31, Okazaki marchează al 4-lea gol al întîlnirii și steliștii sunt la pământ

Rușescu reușește să marcheze un gol în minutul 35 însă arbitrul grec anulează golul pe motiv de fault în atac.

După pauză, tot nemții sunt mai energici și reușesc să majoreze scorul la 5-0, prin Okazaki care reuşeşte astfel “dubla” în partida cu Steaua.

Golul de onoare al Stelei a venit abia în minutul 83, când Mihai Costea a primit o pasă excelentă de la Bourceanu și a reușit un gol superb de la 20 de metri distanță.

În minutul 90+3, Prepeliță a marcat o gol însă după ce arbitrul fluierase, drept urmare acesta nu a fost validat.

Steaua mai are de jucat pe 6 decembrie ultimul meci din grupă cu FC Copenhaga, în deplasare în Danemarca.

În funcție de rezultatul acestei partide, Steaua află dacă se califică în primăvara europeană.