Sorana Cîrstea a acces în semifinalele turneului de la Barcelona

Românica Sorana Cîrstea este la un pas de finala turenului WTA de la Barcelona, după ce vineri seară s-a calificat în semifinalele probei de simplu.

Sorana Cîrstea a învins-o vineri în sferturile de finală pe bielorusa Olga Govorţova, în trei seturi, scor 2-6, 6-1, 6-3.

Deși a început cu stângul, pierzând fără drept de apel primul set, Sorana s-a mobilizat și a reușit să câștige setul doi într-o manieră categorigă, împingând meciul în setul decisiv, unde s-a impus cu 6-3.

Grație acestei victorii, Sorana s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Barcelona, dotat cu premii totale de 220.000 de dolari.

În semifinale Sorana o va întânli pe Dominika Cibulkova, favorita numărul trei a turneului.

Pentru calificarea în semifinale, Sorana şi-a asigurat un cec de 10.200 dolari şi 130 puncte WTA.

Simona Halep nu a reușit vineri, să aceadă în semifinalele probei de simplu, fiind învinsă de Carla Suarez Navarro cu 6-4, 6-1.