Breaking news

Sorana Cîrstea a acces în turul III la Australian Open

Încă o victorie românească la Australian Open. Tenismena Sorana Cârstea s-a calificat joi, în turul III la Asutralian Open.

După ce a eliminat-o în primul tur pe Samantha Stosur, favorita numărul 6 a turneului de Mare Şlam, Sorana a învins-o în trei seturi pe poloneza Ursula Radwanska, cu scorul de 1-6, 6-2, 6-3.

În turul III, Sorana va juca cu italianca Sara Errani, locul 48 în topul WTA, care a reuşit să treacă de rusoaica Nadia Petrova.

Sorana Cîrstea este ce-a de-a doua româncă care a reuşit să se califice în turul III, la Australian Open, după ce Monica Niculescu a izbutit claificarea miercuri.

Niculescu o va întânli în turul III pe liderul WTA, daneza Caroline Wozniacki.

Pentru accederea în turul III, româncele vor primi fiecare câte un cec în valoare de 54.625 de dolari.

 

>