Simona Halep, victorie zdrobitoare la Roma în faţa japonezei Naomi Osaka

Simona Halep a demolat-o, miercuri, la Roma, pe japoneza Naomi Osaka. Un singur game a reuşit să câştige japoneza în meciul cu numărul unu mondial.  Simona Halep a reuşit o performanţă incredibilă, a câştigat 12 game-uri consecutive.

După un început ezitant, când la 1-0, a avut nevoie de opt minute pentru a-şi face serviciul, fiind nevoită să facă faţă la patru mingi de break, Halep a defilat în primul set pe care şi l-a adjudecat cu 6-1 după 37 de minute de joc.

În setul doi, Halep a defilat de la început până la sfârşit, impunându-se cu 6-0. Şi după o oră de joc, Halep îşi adjudecă victoria în două seturi, scor 6-1, 6-0.

În turul trei, Simona Halep va juca cu învingătoarea din partida disputată de Madison Keys cu Donna Vekic.

Pentru accederea în optimi de finală la Roma, Simona Halep are asigurat un cec în valoare de  28,910 de euro şi 105 puncte WTA.