Simona Halep s-a calificat în turul trei la Wimbledon după ce a învins-o pe Mihaela Buzărnescu

Simona Halep a câştigat duelul românesc de la Wimbledon din turul doi. Favorita numărul şase a turneului de la Londra, s-a impus cu dificultate în faţa Mihaelei Buzărnescu.

Simona Halep a avut nevoie de trei seturi pentru a se impune în faţa compatrioatei sale, Mihaela Buzărnescu. Halep s-a impus cu scorul de 6-3, 4-6, 6-2, după o oră şi 51 de minute de joc.

Meciul a fost extrem de complicat pentru Halep mai ales în setul doi unde Buzărnescu şi-a ridicat foarte mult nivelul de joc.

La final de partidă, cele două românce s-au salutat şi îmbrăţişat la mijlocul terenului.

În turul trei, Simona Halep va juca cu fostul numărul unu mondial, bielorusa Victoria Azarenka.

Halep îşi egalează astfel performanţa din 2018 şi are asigurat un premiu în valoare de 111.000 lire sterline şi 130 puncte WTA.