Simona Halep la un pas de a o elimina de la Wimbledon pe Serena Williams

Tenismena româncă, Simona Halep a fost învinsă în turul al doilea al probei de simplu de la Wimbledon de americanca Serena Williams.

simona.halepHalep a început în forță meciul și a reușit să câștige primul set cu 6-3, în doar 37 de minute. Din păcate a terminat meciul în genunchi. Simona s-a relaxat în setul al doilea pe care l-a pierdut foarte ușor cu 2-6. În setul decisiv Simona nu și-a mai regăsit tempo-ul din debutul meciului și a cedat în fața titratei tenismene americane.

Astfel Halep a fost eliminată în turul doi cu scorul de 6-3, 2-6, 1-6. Pentru calificarea în turul al doilea, românca va primi un cec în valoare de 20.125 lire sterline.

Este prima participare a Simonei Halep în competiția de senioare de la Wimbledon.

România nu mai are nicio jucătoare pe tabloul de simplu după ce și Alexandra Dulgheru a fost eliminată joi în turul al doilea de către rusoaica Svetlana Kuznetsova, cu scorul de 6-2, 6-0.