Simona Halep, calificare lejeră în optimi la s-Hertogenbosch

Simona Halep s-a calificat marți, destul de lejer, în optimile de finală ale turneului de tenis pe iarbă de la s-Hertogenbosch, Olanda, turneu pe care l-a cucerit în 2013.

simona halep - us openSimona Halep, locul 3 mondial și principala favorită a turneului olandez, s-a impus marți, în două seturi în fața bielorusei Olga Govortsova, locul 110 WTA.

După un început greoi de meci, și cu un scor strâns, Halep a reușit să facă brake la scorul de 5-5 și mai apoi să-și adjudece primul set cu 7-5.

Simona Halep a debutat cu brake în setul doi, a condus apoi cu 2-0, 3-1, și 4-2, ca mai apoi să își adjudece clar setul secund cu 6-2.

Românca și-a adjudecat victoria după o oră și 19 minute de joc cu bielorusa. În optimi, Halep va juca cu Annika Beck.

Accederea în optimi, îi asigură Simonei Halep un cec în valoare 2.758 de euro de și 30 de puncte WTA.