Simona Halep, calificare dificilă în turul doi la US Open 2019

Simona Halep s-a calificat marţi seară, cu ceva emoţii, în turul doi la US Open, după o partidă dificilă cu americanca Nicole Gibbs, venită din calificări.

Simona Halep, favorită numărul patru la US Open, a avut nevoie de o oră şi 51 de minute de joc pentru a se impune în trei seturi în faţa americancei aflată abia pe locul 135 mondial.

În primul set, Halep a jucat solid şi s-a impus cu 6-3, însă în setul doi jocul româncei s-a dezintegrat. A făcut numeroase greşeli neforţate şi a cedat setul pe propriul serviciu, cu 3-6.

Halep şi-a luat revanşa în setul trei pe care l-a început cu break, apoi s-a distanţat la 2-0 pe propriul serviciu. La 5-2 a servit pentru meci şi s-a impus cu 6-2.

În turul doi, Halep va juca cu americanca Taylor Townsend, locul 116 mondial.

Din păcate, Mihaela Buzărnescu a fost învinsă în primul tur, de Andrea Petkovic, scor 6-3, 6-4.

În această noapte, în primul tur va juca şi Sorana Cîrstea cu Katerina Siniakova.