Sabrina Voinea Maneca a rat prima finală la Campionatele Mondiale de Gimnastică de la Jakarta. Deși s-a calificat în finala de bârnă cu al treilea punctaj (13.883), gimnasta română a ratat finala — terminând pe locul 7, cu 12.533 punct.
Românca a picat de pe bîrnă și a primit o notă foarte mică, 12.533 puncte.
Finala de bârnă a fost dominată de chinezoaica Zhang Qingying (15.166), urmată de algereanca Nemour Kaylia (14.300) și japoneza Sugihara Aiko (14.166). Sabrina a ocupat locul 7, cu 12.533 puncte, după o rutină afectată de o cădere.
România mai are două șanse să nu plce cu mâna goală de la Jakarta
Sabrina Maneca-Voinea a obținut cea mai mare notă în calificări la sol, 13.666 puncte, și pornește teoretic cu prima șansă. Însă după eșecul de la bârnă, șansele la o medalie scad simțitor.
În finala de la sol mai este calificată și Denisa Golgotă care a reușit în sesiunea de calificări un total de 13.333 puncte, locul cinci la total.
Finala de la sol va începe la ora 12.40.
