România a pierdut primul meci la turenul preolimpic din Franța

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de echipa Franţei, vineri seara, în prima zi a turneului preolimpic de la Lyon.

Tricolorele aud ebutat cu o înfrângere usturătoare la turenul de calificare la Jocurile Olimpice. Naționala de handbal a făcut un meci modest şi a pierdut firesc în faţa formaţiei gazdă, care s-a apărat mult mai bine şi a avut un joc de contraatac care au făcut diferenţa.

Franţa a condus cu 4-2 (9), 7-4 (17), 10-6 (21) şi a avut chiar cinci goluri în plus (12-7, 26), dar România a avut un final mai bun de repriză şi un debut favorabil al reprizei secunde, apropiindu-se la un singur gol, 12-11 (33).

Dup 60 de minute de joc, meciul s-a terminat 24-19 pentru Franța. În celălalt meci al zilei, Muntenegru a dispus de Japonia cu scorul de 30-24 (14-13).

Sâmbătă, de la ora 15,45, România va înfrunta formaţia Muntenegrului, iar de la ora 18,00 va avea loc partida Franţa – Japonia.