România, eliminată de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Tricolorii au ratat calificarea în sferturi de finală

România a ratat calificarea în sferturile de finală la fotbal la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Aveau nevoie doar de un gol în ultimul meci cu Noua Zeelandă.

Tricolorii au terminat la egalitate, scor 0-0, ultimul meci din grupă, cu Noua Zeelandă desfăşurat la Sapporo şi ratează calificarea în sferturile de finală.

Elevii lui Mirel Rădoi nu au fost în stare să marcheze măcar un gol care-i califica în sferturile de finală.

După 1-0 cu Honduras şi 0-4 cu Coreea de Sud, tricolorii termină la egalitate meciul cu Noua Zeelandă.

Astfel, cu patru puncte, România se clasează pe locul 3 în Grupa B de la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Merg în sferturi de finală Coreea de Sud şi Noua Zeelandă care are tot patru puncte ca şi România dar are golaveraj mai bun.

Calificarea României la Jocurile Olimpice a venit după o pauză de 57 de ani.