România, doar locul 6 la CE de handbal pentru tineret desfășurat în Olanda

Echipa feminină de handbal tineret a României s-a clasat, sâmbătă, pe locul 6 la Campionatul European de Tineret din Olanda.

handbalDupă un început fantastic cu victorii frumoase în fața Rusiei și Spaniei, tricolorele s-au făcut de râs și au ratat calificarea în semifinalele europenelor după ce au fost învinse atât de Slovenia, Olanda cât și de Austria.

România a reușit să ajungă să se bată pentru locurile 5-6, grație victoriei la limită cu Croația. Însă a pierdut în fața Suediei la o diferență de 10 goluri, astfel că la final, România s-a clasat pe locul 6.

La ediţia din 2009 a CE de tineret, România s-a clasat pe locul 14, titlul continental fiind câştigat de Norvegia.

Duminică, 14 august, vor avea loc finalele pentru medalii, Serbia-Austria, pentru bronz, respectiv Olanda-Danemarca, pentru medalia de aur.