România, calificare dramatică în Grupa Principală la Mondiale

România a obţinut o victorie dramatică contra Ungariei, prin golul marcat de Cristina Neagu în ultima secundă de joc.

Meci de infarct vineri, în Japonia. România a fost condusă cu 6 goluri la pauză, dar a reuşit egalarea la 27-27 în ultimul minut de joc, iar căpitanul echipei, Cristina Neagu a marcat golul victoriei în ultima secundă de joc, prin lovitură de la 7 metri.

Drept urmare, Naţionala feminină de handbal a României s-a calificat incredibil în grupele principale ale Campionatul Mondial din Japonia.

România a pierdut cu Spania (16-31), a învins Senegal (29-24), a bătut Kazahstan (22-20) și a pierdut cu Muntenegru (26-27).

În Grupa Principală, România va juca cu Rusia, Suedia şi Japonia. Ca să se califice în semifinale, trebuie să învingă în cele trei meciuri şi să spere la rezultate favorabile în celelalte meciuri din grupă.

Semifinalele vor avea loc vineri, 13 decembrie, iar finala duminică, 15 decembrie.

Cristina Neagu, în vârstă 31 de ani a marcat 10 goluri în partida contra Ungariei și nu a ratat nicio lovitură de la 7 metri.

La scurt timp după terminarea partidei, Neagu a postat o poză făcută alături de tricolore, pe contul ei de Facebook, însoțită de mesajul:

“Suntem in main round. 😉😉😎😎 Bravo fetelor! #proud” (n.red. – #mândră).