România are cel mai rapid junior la înot din lume. David Popovici, două recorduri mondiale şi trei medalii de aur la Europenele de la Roma

David Popovici a reuşit performanţe uluitoare la doar 16 ani. Românul a doborâd două recorduri mondiale la înot în probele de 100 şi 200 metri liber şi s-a întors acasă cu trei medalii de aur şi una de argint. Tânărul înotător este marea speranţă a României pentru o medalie la Jocurile Olimpice de la Tokyo din acest an.

David Popovici a strălucit în bazinul de la Roma. Românul a avut o săptămână de vis în Capitala Italiei.

Marţi a cucerit argintul în proba de ştafetă 4-4 liber. Joi a doborât recordul la 100 metri unde a luat aurul. Viner a doborât recordul mondial şi la 200 m liber, cu timpul de 1:45,26, sâmbătă a luat aurul în această probă, iar duminică a câştigat a treia medalie de aur în proba de 50 metri liber. Nici că se putea un rezltat mai bun pentru tânărul înotător român.

David Popovici a ieșit zâmbind din bazinul de la Forro Italico pentru că a câștigat detașat cursa de 200 de metri liber. Românul a fost cronometrat într-un minut 45 de secunde şi 95 de sutimi în finala de la 200 metri liber. Mateusz Chowaniec din Polonia a luat argintul cu  1:47,78 iar  bronzul a fost câştigat de bosniacul Jovan Lekic cu timpul de 1:48,46.

La 100 metri liber, Popovici a doborât recordul mondial cu timpu de 47 secunde şi 30 sutimi,

Medalii cucerite de români la Campionatele Europene de juniori la masculin în ultimii 20 de ani:

An Medalie Sportiv (probă)
2021 aur David Popovici (100 m liber, 200 m liber, 50 m liber)
argint David Popovici, Mihai Gergely, Ștefan Cozma și Patrick Dinu (ștafeta 4×100 m liber)