România a zdrobit India în primul meci la Mondialul de MiniFotbal din SUA

România a debutat la Campionatul Mondial de Minifotbal din SUA, cu o victorie uriașă, de record mondial, în fața Indiei. Tricolorii s-au impus cu scorul de 21-0 și sunt aproape calificați în sferturile de finală ale competiției.

echipa nationala de minifotbalNaționala de minifotbal a României s-a impus sâmbătă în fața Indiei, cu un scor nesperat, demn de cartea recordurilor. Tricolorii s-au impus cu incredibilul scor de 21 la 0.

Partida s-a desfășurat la Allen, statul Texas din USA, în cadrul Grupei B a Campionatului Mondial de Minifotbal 2015.

Gabriel Tănase și Cosmin Crăciun au marcat fiecare câte patru goluri în poarta Indiei. În timp ce Adrian Călugăreanu, Mircea Popa, Alin Iacob și Toma Vincene au marcat fiecare câte două goluri.

Iar Nicolae Constândana, Răzvan Radu, Radu Burciu, Miroslav Nicolin și Iulian Apostol, câte un gol fiecare.

Potrivit site-ului oficial al Federației Române de Minifotbal, cel mai bun pasator a fost Radu Burciu

Victoria din partida cu India, aproape că asigură calificarea României în sferturile de finală ale Mondialului de Minifitbal din Statele Unite.

În cea de-a doua partidă a Grupei B, Mexic s-a impus cu scoru de 9-1 în fața Germaniei.

Duminică de la ora 23,00, ora României, tricolorii vor juca cu Mexic, la Wichita în Kansas.

Partida va fi transmisă în direct în România de canalul de televiziune sport.ro.

România a câștigat toate cele cinci ediții ale Campionatului European de Minifotbal: Slovacia (2010), Tulcea (2011), Chișinău (2012), Grecia (2013) și Muntenegeru (2014).