România a învins Grecia în preliminariile Euro 2016

România a debutat cu dreptul în campania de calificare la Campionatul European de Fotbal din 2016. Tricolorii au învins duminică, Grecia, la Atena, cu 1-0, prin golul marcat din penalty de Ciprian Marica. Însă din înger, Marica a devenit demon pentru echipă, după ce a fost eliminat în minutul 53 prin cumul de cartonașe galbene.

criprian marica - euro 2016Tricolorii și-au luat revanșa în fața grecilor, după eliminarea din barajul de calificare la Mondialul din Brazilia.

România a deschis scorul în partida cu Grecia, în minutul zece, prin Ciprian Marica, care a executat un penalty, obținut de Chipciu, după ce acesta a fost faultat de Holebas.

Totul a mers bine până în minutul 53 când Marica a primit al doilea cartonaș galben, după ce primul venise în minutul 45, și a fost eliminat. Astfel că România a fost nevoită să rămână 40 de minute în zece jucători.

Tricolorii au avut noroc și nu au primit gol până la finele partidei, astfel că România primește toate cele trei puncte și pășește cu dreptul în campania de calificare la Euro 2016.

Lipsa spectatorilor de pe Stadionul Georgios Karaiskakis din Atena a făcut ca partida să fie anostă și fără niciun farmec. Grecii sunt penalizați de UEFA din cauza fanilor care au avut un comportament violent în ultimul meci disputat acasă.

Arbitrul partidei a fost celebrul englez Mark Clattenburg, care a mai arbitrat Romania anul trecut, pe 26 martie, la înfrangerea din Olanda (0-4).

Un număr de 53 de ţări vor încerca să obţină calificarea la EURO 2016, elevii lui Piţurcă urmând să joace în preliminarii 10 meciuri.

La Euro 2016 se vor califica 23 de echipe plus ţara gazdă (Franţa), faţă de numai 15-16 ţări câte participau până acum. Din fiecare grupă se califică primele două, plus formaţia cea mai bună de pe locul 3 din cele 9 grupe, celelalte 8 ocupante ale locurilor 3 urmând să susţină baraj.

Din 1960 până în prezent s-au disputat 14 ediţii, EURO 2016 fiind ediţia cu numărul 15. Toate meciurile României de calificare la EURO 2016 sunt transmise în direct şi exclusiv la TVR.

Tot azi s-au mai disputat în Grupa F în care evoluează și România, partidele: Ungaria – Irlanda de Nord  – 1-2, și Insulele Feroe – Finlanda 1-3.

Iată calendarul următoarelor nouă partide ce urmează să fie disputate de România în preliminariile Euro 2016: