România a învins Grecia cu 3-1, într-un meci amical

Tricolorii au izbutit o victorie frumoasă în amicalul disputat cu naționala de fotbal a Greciei.

România a învins marți seară Grecia, într-o partidă amicală disputată pe stadionul din Altach, Austria, în prezența a doar 1.000 de spectatori, întrucât tricolorii au refuzat să mai joace în țară. Calificaţi la turneul final Euro 2012, grecii au jucat relaxați și nu i-a interesat rezultatul.

Torje a deschis scorul în minutul 17, grecii reușind egalarea în minutul 33 prin golul marcat de Karagounis, care a executat impecabil o lovitură liberă de la marginea careului mare, de la peste 20 de metri, direct la vinclu.

După pauză, Tănase reușește să aducă naționala în avantaj, printr-un col superb marcat sub transversală în minutul 60.

Chipciu a închis tabela de marcaj la 3-1 pentru România, prin golul marcat în minutul 82.

Ultimul meci de fotbal al tricolorilor din 2011 se încheie astfel cu o victorie pe tărâm austriac departe de suporterii români.