România a cucerit 7 medalii la Europenele de Gimnastică artistică de la Moscova

România a cucerit cu trei gimnaști, 7 medalii la Europenele de Gimnastică de la Moscova, patru dintre medalii fiind obținute de Larisa Iordache, două de Diana Bulimar și una de Flavius Koczi.

gimnasti romani moscovaGimnaștii români au cucerit o tolbă de medalii din toate culorile la Europenele de la Moscova, demonstrând încă odată că școala românească de gimnastică rămâne în elita europeană și are un cuvânt greu de spus în continuare în acest sport.

Octavian Bellu și Mariana Bitang au decis să trimită la Europenele de la Moscova doar două gimnaste, pe Larisa Iordache și Diana Bulimar. Cele două sportive au produs surpriza europenelor cucerind medalii în toate finalele în care s-au calificat.

Larisa Iordache este singura gimnastă de la Europenele din Moscova care a reușit să cucerească patru medalii.

Vineri, Iordache a câștigat argintul în finala de la individual compus. Sâmbătă a cucerit încă un argint la sărituri. Iar duminică a reușit dubla, aur la bârnă și argint la sol.

Diana Bulimar a reușit și ea dubla, argint la bârnă și bronz la sol, dar și un onorant loc patru în finala de la individual compus.

Flavius Koczi s-a calificat în două finale, la sol și sărituri. Dacă la sol a ratat la prima linie acrobatică și s-a clasat doar pe locul patru, pierzând de puțin bronzul, duminică și-a luat revanșa la sărituri unde a câștigat medalia de argint.

Cristian Băţagă s-a clasat pe locul 15 în finală la individual-compus cu un total de 82.032 puncte.

Andrei Muntean, calificat în finală la paralele cu a doua notă, 15.666, a ratat în finala de duminică și astfel a ratat podiumul. A primit doar 13.866 și s-a clasat în final doar pe locul șapte.

Rezultatele de la actuala ediție a Europenelor de gimnastică de la Moscova, demonstrează încă odată faptul că la feminin avem cei mai buni antrenori din lume și că Octavian Bellu și Mariana Bitang scot în continuare gimnaste de medalii pe bandă rulantă. Jos pălărita în fața acestor sportivi extraordinari și antrenori de primă clasă.

Rezultate gimnaști români Europene Gimnastică Moscova:

Vineri

Finală individual compus feminin:

Larisa Iordache – argint – punctaj: 58,432 (bârnă: 14,833, sol:14,866, sărituri:14,900, paralele:13.833  )

Diana Bulimar – locul 7 –  punctaj: 57.065 (bârnă: 14.400, sol: 14.233, sărituri: 14,766, paralele:13,666 )

Finală individual compus masculin:

Cristian Bățagă – locul 15 –  punctaj: 82.032 (sol: 14.333, cal cu mânere:12.966, inele: 14.200, sărituri: 14.433, paralele: 12.500, bară fixă: 13.600).

Sâmbătă:

Finală sol masculin: Flavius Koczi –  locul 4 – nota: 14,666

Finală sărituri feminin: Larisa Iordache –  argint  –  medie: 14.466 (prima săritură: 14.900, a doua săritură: 14.033).

Duminică:

Finală sărituri masculin: Flavius Koczi – argint – medie: 14.887 (prima săritură:15.158, a doua săritură:14.616)