Petrolul Ploiești a remizat cu Viktoria Plzen în Europa League

Petrolul Ploiești a terminat la egalitate, scor 1-1, prima manșă a turului trei preliminar al Europa League, jucată joi seară la Ploiești, cu formația cehă Viktoria Plzen.

petrolul ploiestiPetrolul a scăpat printre degete victoria în prima manșă a turul trei preliminar Europa League.

Partida disputată joi seara, pe stadionul “Ilie Oană” din Ploiești, a început într-un ritm alert și cu ocazii de ambele părți.

Finalul primei reprize a aparținut petroliștilor, dar portarul Kozacik a respins șutul lui Tamuz, iar Nepomuceno a fost blocat în ultimul moment.

Petrolul a controlat jocul în repriza a doua și a avut câteva acțiuni cu potențial, însă de fiecare dată au fost probleme la finalizare.

În minutul 75, Adrian Mutu, care, după mai multe faze nereușite, a avut o sclipire de geniu și l-a învins pe Kozacik cu un șut cu piciorul stâng de la 20 de metri, la colțul lung.

O neatenție în apărare a făcut ca oaspeții să egaleze în prelungiri, prin Daniel Kolar, după un contraatac.

Egalul de la Ploiești o transformă pe Viktoria Plzen în favorită la calificarea în play-off. Petrolul Ploiești este obligată să marcheze cel puțin un gol în manșa retur, disputată pe 7 august la Plzen.