Petrolul Ploiești a ratat calificarea în Grupele Europa League

Petrolul Ploiești a ratat calificarea în Grupele Europa League, după ce joi seară a pierdut și returul play-off-ului cu Dinamo Zagreb.

petrolul ploiestiPetrolul a pierdut returul jucat cu Dinamo Zagreb pe stadionul ”Maksimir”, cu scorul de 1-2. După ce în manșa tur jucată la Ploiești, scorul a fost 3-1 pentru croați.

Dinamo Zagreb a deschis scorul în minutul 22 prin Duje Cop și a năruit speranțele petroliștilor de a întoarce soarta meciului.

Petrolul a mai avut o tresărire și a reușit egalarea în minutul 59 prin golul marcat de Juan Albin, după o pasă spectaculoasă trimisă de Adrian Mutu.

Însă, jocul petroliștilor a scăzut în intensitate iar fazele la poarta adversă au devenit din ce în ce mai palide. Și ca înfrângerea să fie și mai categorică, în minutele de prelungire, Domagoj Antolic a marcat golul doi pentru croați.

Astfel că după 3-1 în tur și 2-1 în retur, Dinamo Zagreb merge în Grupele Europa League. Unde România va acea două echipe: Steaua București și Astra Giurgiu.