Petrolul Ploiești a cucerit sâmbătă, Cupa României la Fotbal

Petrolul Ploieşti a câştigat Cupa României-Timişoreana pentru a treia oară în istorie, după ce a învins, sâmbătă, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0, echipa CFR Cluj.

petrolul ploiestiDupă o pauză de 18 ani, petrolul Ploiești cucerește un nou trofeu în fotbalul românesc.

Bokila a marcat unicul gol al meciului în minutul 8, când a profitat de o greşeală din apărarea echipei clujene şi a înscris cu un şut la colţul lung.

Jeremy Bokila a avut parte de o primire specială, după un sezon de vis, în care atacantul congolez a contribuit decisiv la calificarea în UEFA Europa League, dar și la cucerirea Cupei României.

Finala de pe Arena Națională a fost cea cu cel mai mic număr de jucători români în echipele de start (4), din întreaga istorie a competiției.

Ploieştiul era deja calificat în Europa League înaintea finalei, astfel că în competiția europeană va juca și Astra Giurgiu. Ioan Niculae, finanțatorul Astrei a declarat sâmbătă seară că Petrolul a salvat echipa de la retrogradarea în Liga a II-a. Acum că Astra va juca în Europa League, finanțatorul va susține în continuare echipa de fotbal.