Compania OMV Petrom a majorat din nou prețul carburanților. De astăzi, benzina este mai scumpă cu 6 bani pe litru şi cu 12 bani pe litru la motorină.
Oficialii companiei, justifică majorarea prețului carburanților ca urmare a creşterii cotaţiilor internaţionale la produse petroliere.
După noua majorare, preţurile la staţia de pe strada Sibiu, cartier Drumul Taberei, de exemplu, sunt următoarele: benzina de 95 costă 5,55 lei pe litru, benzina Top Premium 99+ costă 5,92 lei, motorina cea mai ieftină costă 5,57 lei pe litru iar motorina cea mai scumpă (OMV Diesel) costă 5,75 lei pe litru.
OMV Petrom este cea mai mare companie petrolieră din țară care are concesionate pe 30 de ani rezervele naturale de petrol și gaze ale României. Cea mai mare parte a benzinei procesate și distribuite în lanțurile de benzinării provin din zăcămintele naturale. Astfel că justificare cu creșterea cotației internaționale a petrolului, nu se justifică.