Olanda, eliminată de la Euro 2012 fără niciun punct câștigat

Naționala de fotbal a Olandei a fost eliminată duminică seară de la Euro 2012, după ce a suferit a treia înfrângere consecutivă.

Portocala mecanică s-a stricat la Euro 2012. Olandezii au reușit să marcheze doar două goluri în trei partide, fără să câștige însă vreun punct.

Este o eliminare dureroasă și rușinoasă pentru Olanda, care era dată ca mare favorită la câștigarea Campionatului European de fotbal din Polonia și Ucraina.

În partida de duminică cu Portugalia, Olanda a reușit să deschidă scorul în minutul 11 prin Van der Vaart care a marcat un şut superb de la 20 de metri.

Însă Ronaldo egalează în minutul 28, iar în minutul 74, același Cristiano Ronaldo marchează al doilea gol și lasă Olanda fără niciun punct la Euro 2012.

Olanda a debutat cu o înfrângere, 0-1 cu Danemarca, a continuat cu altă înfrângere în partida cu Germania, scor 1-2 și încheie în genunchi Euro, 1-2 cu Portugalia.