Novak Djokovic a câștigat turneul de tenis de la Monte Carlo

Novak Djokovic  l-a învins duminică pe ibericul Rafael Nadal în finala de simplu de la Monte Carlo și și-a adjudecat în premieră trofeul turneului masters.

djokovic - monte carloSârbul Novak Djokovic, numărul 1 mondial, și principalul favorit al turneului de la Monte Carlo a reușit să se impună în două seturi în fața lui Rafael Nadal, cap de serie numărul trei.

Dacă în timpul turneului a jucat destul de inconstant și ezitant, fiind la un pas de eliminare, în finală Djokovic a jucat magnific și s-a impus în fața lui Nadal.

După o oră și 52 de minute de joc, liderul ATP l-a învins pe Rafael Nadal în două seturi, cu socrul de 6-2, 7-6.

Cei doi sportivi s-au întâlnit pentru a 21-a oară pe terenul de tenis. 10 victorii aparținând lui Nadal și 11 lui Djokovic.

Cei doi au jucat și în 2012 finala de simplu de la Monte Carlo, câștigată pentru a opta oară de Rafael Nadal.

Este cel de-al 37-lea titlu câștigat în carieră și al 17-lea turneu masters de 1000 de puncte.

Rafael Nadal, pentru accederea în finală va primi un cec în valoare de 246,000 de euro și 600 de puncte ATP.

Pentru câștigarea turneului de simplu de la Monte Carlo, Novak Djokovic va încasa un cec în valoare de 501,700 de euro și 1000 de puncte ATP, care îi consolidează poziția de lider autoritar în clasamentul mondial.