Monica Niculescu s-a calificat în premieră în optimi la Qatar Open 2014

Monica Niculescu s-a calificat miercuri, în optimile de finală ale probei de simplu feminin din cadrul turneului WTA Premier Qatar Open 2014, de la Doha.

monica niculescuMonica Niculescu este prima româncă calificată în optimile de finală, din cele trei aflate în turul doi la Doha. Românca, locul 54 mondial, a reușit să se impună în trei seturi, în fața americancei Bethanie Mattek-Sands, locul 42 WTA.

Niculescu și-a adjudecat rapid primul set cu 6-1, dar l-a cedat la fel de repede pe al doilea cu 3-6. Românca a debutat cu brake în setul trei, și după mai multe re-brake-uri de o parte și de alta, Monica Niculescu și-a adjudecat setul trei cu scorul de 6-3. Niculescu a câștigat partida cu americanca la capătul unui meci maraton care a durat două ore și cinci minute de joc.

În optimile de finală, Monica Niculescu va juca cu italianca Sara Errani, a patra favorită a turneului Qatar Open 2014.

Pentru că s-a calificat în optimi, Monica Niculescu și-a asigurat un cec în valoare de 25,135 dolari și 105 puncte WTA. În turul doi la simplu feminin se mai află calificate Simona Halep și Sorana Cîrstea.