Marius Emilian Munteanu a câştigat primul său turneu de tenis RTP

Emilian Marius Munteanu a câştigat duminică, 8 august 2021, turneul de tenis RTP 100 SILVER CUP 2021 după ce l-a învins în finală pe Radu Năstase, favorit numărul trei al competiţiei.

Emilian Marius Munteanu, aflat la al doilea său turneu RTP 100 carieră, a reuşit să câştige în premieră un turneu RTP. A profitat de retragerea adversarului din primul tur, Teodor Chiriac, apoi, a defilat până în finală, fără să piardă set, deşi multe meciuri au fost terminate la limită. În optimi l-a învins pe Antonio Năsturescu, sclr 10-9, 10-8, apoi în sferturi s-a impus cu 10-8, 10-8 în faţa lui Andrei Tiberiu Mocanu iar în semifinale l-a eliminat pe Costin Braşoveanu, scor 10-6, 10-4. În finală s-a impus cu 10-1, 10-6 în faţa lui Radu năstase. Pentru această reuşită, Emilian Munteanu a primit un premiu în valoare de 200 lei, o sticlă de vin de la Crama Oprişor, trofeul campionului RTP 100 personalizat de Leonte Cupe şi Trofee şi celebra cutie cu 24 perechi de şosete oferită de Laboratorul de Şosete. Urmare a câştigării turneului RTP 100, Emilian Munteanu avansează la nivel Mediu în cadrul circuitului RTP şi este calificat la Turneul Campionilor RTP 2021.

Radu Năstase,
favorit numărul trei al turneului, a reuşit cel mai bun parcurs la un turneu RTP, bifând prima sa finală RTP din carieră. În primul meci l-a învins pe Vladimir Popa, scor 10-4, 10-5, în optimi l-a eliminat pe Nicu Petruşan, scor 10-6, 10- iar în sferturi de finală a trecut cu 10-4, 10-9 de Marius Roşu. După trei meciuri fără set pierdut, Radu Năstase a vut meci greu în semifinale cu Marius Cojocaru. A pierdut primul set cu 3-10, dar a revenit în setul doi pe care l-a câştigat cu 10-5 iar în decisiv s-a impus cu 10-6. În finală, cuprins de emoţiile primei finale RTP, jocul său a avut de suferit în primul set încheiat rapid. Apoi, în setul doi şi-a dat drumul la joc şi scorul a fost mult mai strâns, a reuşit să revină la 1-5, la 5-4 şi puţin i-a lipsit să egaleze la 5-5, iar de la acest scor, finala putea avea alt parcurs. Pentru prima sa finală RTP, Radu Năstase a primit un premiu în valoare de 150 lei, o sticlă de vin de la Crama Oprişor şi trofeul finalistului turneului RTP 100 SILVER CUP 2021.

Patru din cei 32 de jucători participanţi la turneul RTP 100 SILVER CUP 2021, au debutat în premieră în cadrul circuitului Romanian Tenis Premium: Alexandru Bucur, Daniel Balint, Camil Ionescu şi Adrian Rusu.

Arbitrii turneului RTP 100 au fost Marius Zeciu, Iulian Vlad Ciucă, Sergiu Jivan, Luchian Cincu, Dan Nicuşor Ionuţ, Nucu Petruşan, Paul Christian Tutunaru şi Georgian Ioniţă.