Marius Copil a părăsit turneul de tenis de la Wimbledon, încă din primul tur

Marius Copil, singurul român prezent pe tabloul principal de la Wimbledon, a părăsit competiţia încă din primul tur.

Marius Copil, locul 88 ATP, a fost învins de argentinianul Guido Pella (29 de ani, 26 ATP), scor 6-7 (11), 7-5, 3-6, 4-6, după două ore și 56 de minute de joc.

Primul set al meciului a fost deosebit de echilibrat, însă argentinianul s-a impus în tie-break cu 13-11. Marius Copil a ratat nu mai puțin de 6 mingi de set.

Setul secund i-a revenit românului care şi-a ridicat nivelul de joc. Însă, Copil le-a cedat pe următoarele două şi a părăsit competiţia de la Wimbledon.

A fost cea de-a patra prezenţă consecutivă a lui Marius Copil pe tabloul principal de la Wimbledon, însă niciodată nu a trecut de primul tur.

Pentru participarea la Wimbledon, Marius Copil va primi 45.000 de lire sterline şi 10 puncte în clasamentul ATP.