Marius Berbecar a ratat bronzul în finala europeană de la paralele

Marius Berbecar s-a clasat doar pe locul patru în finala europeană de la paralele, deși în calificări reușise să obțină a doua notă la acest aparat. Gimnaștii români se întorc acasă fără medalie de la Europene din Sofia.

romania - gimnastica sofiaMarius Berbecar, de zece ani aflat în lotul de gimnastică al României a ratat șansa de a câștiga prima lui medalie individuală. Românul a fost la un pas de medalia de bronz în finala masculină de la paralele.

Românul a evoluat al șaptelea în finală și a primit doar 14.966, în timp ce în calificări reușise 15.658. Al doilea român prezent în finala de la paralele, Andrei Muntean, a ratat și a primit doar 14.166, clasându-se în final pe locul șase.

Cu trei ratări din opt evoluții, finala de la paralele a fost deschisă de ucraineanul Oleg Verniaiev care a reușit un exercițiu foarte bun, a primit 15.966 și a câștigat aurul.

Argintul i-a revenit rusului David Belyavskiy iar bronzul olandezului Epke Zonderland. Slovenul Mitja Petkonsek a ratat încă de la primele elemente, după ce a stat pe podium minute bune, întrucât arbitrii întârziau afișarea notei rusului Nikolai Kuksenkov. Și bielorusul Aliaksandr Tsarevich a ratat și s-a clasat pe ultimul loc în finala de la paralele.

Gimnaștii români se întorc acasă cu un lot 7 în finala pe echipe, și cu pozițiile 4 și șase în finala de la paralele.