Loredana Jalbă a cucerit turneul de tenis RTP 250 GOLD CUP 2020

Loredana Jalbă a devenit duminică, 16 august 2020, în premieră, campioană RTP, graţie câştigătii turneului de tenis RTP 250 GOLD CUP 2020.

Loredana Jalbă a revenit cu succes în circuitul RTP după o pauză de trei ani de la debut. Duminică, în primul meci, Loredana Jalbă a eliminat-o pe principala favorită a turneului RTP 250, Ionela Lesenciuc, liderul clasamentului RTP la simplu feminin, scor 4-1, 4-1. În semifinale, scorul a fost mai strâns, reuşind să se impună în două seturi, scor 4-2, 4-3, în faţa lui Ioana Vasiliev. În finală s-a impus în două seturi, scor 4-3, 4-1, în faţa lui Veronica Smaranda. Graţie acestei victorii, Loredana Jalbă a primit un premiu în valoare de 100 lei, un voucher de reducere de la RTP în valoare de 10 lei, 250 de puncte RTP şi trofeul turneului RTP 250 GOLD CUP 2020.

Veronica Smaranda, favorită numărul doi a turneului, a bifat a patra finală RTP din carieră. În sferturi de finală s-a impus în două seturi, scor 4-2, 4-1, în faţa lui Tania Gavriloff. În semifinale a trecut de Viviana Mocanu, scor 4-0, 4-1, iar în finală a cedat în faţa Loredanei Jalba, scor 3-4, 1-4. 200 de puncte RTP, 70 lei, voucher de reducere de 10 lei de la RTP şi trofeul finalisteai turneului RTP 250 GOLD CUP 2020, a primit Veronica Smaranda pentru cea de-a patra finală RTP, jucată şi pierdută. Graţie celor 200 de puncte RTP primite în finala de la RTP 250, Veronica Smaranda a devenit în premieră noul lider RTP, reuşind să o detroneze pe Ionela Lesenciuc după doar o săptămână de stat pe primul loc în clasament.

Finala turneului RTP 250 GOLD CUP 2020 a fost arbitrată de Sergiu Jivan. 10 jucătoare au luat startul la primul turneu de categorie RTP 250 organizat la feminnin.

Trofeele turneului RTP 250 GOLD CUP  au fost furnizate şi personalizate de noul partener al RTP, compania Leonte.