Larisa Iordache merge la Tokyo. A obţinut ultimul bilet de calificare la Jocurile Olimpice

România va avea două gimnaste calificate la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Larisa Iordache a obţinut miercuri, la Europenele de la Basel, calificarea la Olimpiada din Japonia.

Larisa Iordache s-a clasat pe locul 4 în calificări după reprezentantele Rusiei, Angelina Melnikova, Viktoriia Listunova și Vladislava Urazova.

Larisa a început concursul la bârnă, unde a obţinut 13.466, la sol a primit 13.400 la sol, 14.366 la sărituri și 13.466 la paralele.

Maria Ceplinschi (13.400 – sarituri, 9.800 – paralele, 12.933 – bârnă și 13.266- sol) și Antonia Duță (12.966 – sarituri, 12.500 – paralele, 9.633 – bârnă și 12.100 – sol), s-au clasat pe locurile 38, respectiv 54.

Au fost doar două locuri eligibile pentru Jocurile Olimpice, cel mult unul de țară. Ea este cea de-a 61 sportivă din România care va concura la Tokyo.

Larisa Iordache, dublă campioană europeană la Mersin este singura gimnastă din România calificată în concursul individual de vineri și în finalele pe aparate de duminică, la bârnă (prima notă) și la sol ( al 6-lea punctaj).

16 medalii, dintre care 6 de aur a câștigat Larisa Iordache la campionatele europene, ultimele 4 (două de aur și două de argint), în decembrie, la Mersin, la prima competiție după accidentarea din 2017 și infectarea cu COVID-19.

Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Baasel, vor fi transmise în România de Look Sport.

14:30 – 15:10 Finală sol, masculin și festivitate de premiere

15:10 – 16:10 Finale sărituri, feminin și cal cu mânere, masculin și festivități de premiere

16:10 – 17:10 Finale paralele, feminin și inele, masculin și festivități de premiere

Duminică 25 aprilie

14:00 – 15:00 Finale bârnă, feminin și sărituri, masculin și festivități de premiere

15:00 – 16:00 Finale sol, feminin și paralele, masculin și festivități de premiere

16:00 – 16:40 Finală bară, masculin și festivitate de premiere