Larisa Iordache, argint la sărituri la Europenele de la Moscova

Larisa Iordache a câștigat sâmbătă, medalia de argint în finala de la sărituri din cadrul Campionatelor Europene de Gimnastică artistică de la Moscova.

larisa iordache sarituriDupă argintul de ieri din finala de la individual compus, Larisa Iordache a câștigat  azi încă o medalie de argint în finala de la sărituri.

Calificată în finală cu a patra notă, 14,399, Larisa Iordache a obținut sâmbătă, o medie de 14.466. La prima săritură ce avut o dificultate de 5,8, românca a primit nota 14.900, iar la cea de-a doua săritură, Larisa a primit nota 14.033.

Medalia de aur a fost câștigată de elvețianca Giulia Steingruber, care a reușit o medie de 14.750.

Medaliile de argint au revenit româncei Larisa Iordache și olandezei Noel Van Klaveren, ambele gimnaste executând aceleași sărituri și primind culmea note identice.

Medalia de bronz nu s-a mai acordat, întrucât au fost două gimnaste pe locul doi.