Japoneza Miki Ando, campioană mondială la patinaj artistic pentru a doua oară-video

Noua campioană mondială la patinaj artistic este japoneza Miki Ando.  Sportiva din Japonia a cumulat un total de 195,79 puncte, devansându-le astfel pe Kim Yu-Na, campioana olimpică din Coreea de Sud (194,50), şi pe Carolina Kostner, din Italia (184,68).

Miki AndoNoua stea a patinajuluia rtistic mondial este japoneza Miki Ando. Sâmbătă sportiva niponă a câștigat la Moscova, titlul de campioană mondială.

După evoluția de vineri din cadrul programului scurt, când se clasa pe locul doi, Miki a evoluat fantastic sâmbătă în cadrul programului liber și a obţinut cel mai bun punctaj 30,21. În vârstă de 23 de ani, sportiva antrenată de rusul Nikolai Morozov a mai câştigat titlul mondial în 2007.

Titlul mondial rămâne și în acest an în Japonia, după ce la precedentele Campionate Mondiale s-a impus o altă japoneză, Mao Asada, care la Moscova a terminat pe locul 6, cu 114.13 puncte.