Irina Begu va juca finala turneului WTA Premier de la Moscova

Irina Begu a reușit sâmbătă să se califice pentru prima dată într-o finală WTA Premier. Românca va juca duminică, finala de simplu feminin de la Moscova, turneu dotat cu premii în valoare totală de 710.000 de dolari.

irina camelia beguPerformanță fantastică reușită de Irina Begu care a reușit să o elimine sâmbătă, în semifinale, pe Lucie Safarova, a patra favorită a competiției de la Moscova.

Irina Begu a câștigat primul set în tie-break, cu 7-5, după ce la scorul de 2-1 a ratat trei mingi de break.

După un prim set echilibrat, românca a cedat aproape complet setul secund pe care l-a pierdut cu 1-6.

Astfel că soarta calificării în finală s-a decis în setul trei, unde, Irina Begu s-a impus cu scorul de 6-3.

Românca și-a asigurat victoria după două ore și 31 de minute de joc cu cehoaica Lucie Safarova, locul 17 mondial.

Românca îi calcă astfel pe urme, Simonei Halep, și va juca duminică finala de la Kremlin Cup.

În finala de duminică, Irina Begu va juca cu învingătoarea semifinalei disputate de Anastasia Pavlyuchenkova și Katerina Siniakova.

Pentru accederea în ultimul act la simplu feminin la Kremlin Cup 2014, Irina Begu are asigurat un cec în valoare de 64.000 de dolari și 305 puncte WTA.

Dacă va câștiga trofeul, Begu va încasa 120.000 de dolari și va primi 470 de puncte WTA.

Este pentru al doilea an consecutiv când o româncă joacă finala de simplu feminin de la Moscova. În 2013, Simona Halep a eliminat-o în finala de la Moscova, pe australianca Samantha Stosur.