Breaking news

Iată lista completă cu nominalizările la premiile Oscar 2013

Academia Americană de Film a anunțat joi nominalizările pentru cea de-a 85-a ediţie a premiilor OSCAR 2013.

oscar 2013Într-o conferinţă de presă, actorii Emma Stone şi Seth MacFarlane, în direct de la Samuel Goldwyn Theater din Beverly Hills, Los Angeles, au fost anunțate nominalizările la toate categoriile de premii.

Din păcate, filmul românului Cristian Mungiu, „După dealuri”, nu a fost nominalizat la categoria „Cel mai bun film străin”.

Gala celei de-a 85-a ediţii a premiilor Oscar va avea loc pe 24 februarie, la Dolby Theatre (fostul Kodak Theatre) din Los Angeles.

Iată lista completă cu nominalizările la premiile Oscar 2013:

Cea mai bună actriță în rol principal: Naomi Watts, Jessica Chastain, Jennifer Lawrence, Emmanuelle Riva şi Quvenzhane Wallis

Cel mai bun actor în rol secundar: Alan Arkin („Argo”), Robert De Niro („Silver Linings Playbook”), Philip Seymour Hoffman („The Master”), Tommy Lee Jones („Lincoln”) şi Christoph Waltz („Django Unchained”)

Cea mai bună actriţă în rol secundar: Amy Adams („The Master”), Sally Field („Lincoln”), Anne Hathaway („Les Misérables”), Helen Hunt („The Sessions”) şi Jacki Weaver („Silver Linings Playbook”)

Cel mai bun lungmetraj de animaţie: „Brave” de Mark Andrews şi Brenda Chapman, „Frankenweenie” de Tim Burton, „ParaNorman” de Sam Fell şi Chris Butler, „The Pirates! Band of Misfits” de Peter Lord, „Wreck-It Ralph” de Rich Moore

Cea mai bună regie artistică: „Anna Karenina” (Sarah Greenwood şi Katie Spencer), „The Hobbit: An Unexpected Journey” (Dan Hennah, Ra Vincent şi Simon Bright), „Les Misérables” (Eve Stewart şi Anna Lynch-Robinson), „Life of Pi” (David Gropman şi Anna Pinnock) şi „Lincoln” (Rick Carter şi Jim Erickson)

Cel mai bun scenariu adaptat: „Argo” (Chris Terrio), „Beasts of the Southern Wild” (Lucy Alibar & Benh Zeitlin), „Life of Pi” (David Magee), „Lincoln” (Tony Kushner), „Silver Linings Playbook” (David O. Russell)

Cel mai bun scenariu original: „Amour” ( Michael Haneke), „Django Unchained” (Quentin Tarantino), „Flight” (John Gatins), „Moonrise Kingdom” (Wes Anderson & Roman Coppola), „Zero Dark Thirty” (Mark Boal)

Cea mai bună imagine: „Anna Karenina” (Seamus McGarvey), „Django Unchained” (Robert Richardson), „Life of Pi” (Claudio Miranda), „Lincoln” (Janusz Kaminski) şi „Skyfall” (Roger Deakins)

Cel mai bun montaj: „Argo” (William Goldenberg), „Life of Pi” (Tim Squyres), „Lincoln” (Michael Kahn), „Silver Linings Playbook” (Jay Cassidy şi Crispin Struthers), „Zero Dark Thirty” (Dylan Tichenor şi William Goldenberg)

Cea mai bună coloană sonoră: „Anna Karenina”  (Dario Marianelli), „Argo” (Alexandre Desplat), „Life of Pi” (Mychael Danna), „Lincoln” (John Williams), „Skyfall” (Thomas Newman)

Cel mai bun cântec: „Before My Time” din  „Chasing Ice” – muzica şi versurile de  J. RalphMore, „Everybody Needs A Best Friend”, din „Ted” – muzica Walter Murphy, versurile Seth MacFarlane -, „Pi’s Lullaby” din „Life of Pi” – muzica Mychael Danna, versurile Bombay Jayashri -, „Skyfall”, din „Skyfall” – muzica şi versurile de Adele Adkins şi Paul Epworth – şi  „Suddenly”, din „Les Misérables” – muzica de Claude-Michel Schönberg, versuri de  Herbert Kretzmer şi Alain Boublil.

Cel mai bun montaj de sunet: „Argo”, „Django Unchained”, „Life of Pi”, „Skyfall”, „Zero Dark Thirty”

Cel mai bun mixaj de sunet: „Argo”, „Les Misérables”, „Life of Pi”, „Lincoln”, „Skyfall”

Cele mai bune efecte vizuale: „The Hobbit: An Unexpected Journey”, „Life of Pi”, „Marvel’s The Avengers”, „Prometheus”, „Snow White and the Huntsman”

Cel mai bun machiaj: „Hitchcock”, „The Hobbit: An Unexpected Journey”, „Les Misérables”

Cele mai bune costume: „Anna Karenina” (Jacqueline Durran), „Les Misérables” (Paco Delgado), „Lincoln” (Joanna Johnston), „Mirror Mirror (Eiko Ishioka ), „Snow White and the Huntsman” (Colleen Atwood)

Cel mai bun scurtmetraj animat: „Adam and Dog” de Minkyu Lee, „Fresh Guacamole” de PES, „Head over Heels” de Timothy Reckart şi Fodhla Cronin O’Reilly, „Maggie Simpson in «The Longest Daycare»” de David Silverman, „Paperman” de John Kahrs

Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune: Asad” de Bryan Buckley şi Mino Jarjoura, „Buzkashi Boys” de Sam French şi Ariel Nasr, „Curfew” de Shawn Christensen, „Death of a Shadow (Dood van een Schaduw)” de Tom Van Avermaet şi Ellen De Waele, „Henry” de Yan England

Cel mai bun lungmetraj documentar: „5 Broken Cameras”, „The Gatekeepers”, „How to Survive a Plague”, „The Invisible War”, „Searching for Sugar Man”

Cel mai bun scurtmetraj documentar: „Inocente” de Sean Fine şi Andrea Nix Fine, „Kings Point” de Sari Gilman şi Jedd Wider, „Mondays at Racine” de Cynthia Wade şi Robin Honan, „Open Heart” de Kief Davidson şi Cori Shepherd Stern, „Redemption” de Jon Alpert şi Matthew O’Neill.