Horia Tecău a cucerit turneul de dublu de la Madrid alături de olandezul Jean Julien Rojer

Horia Tecău a reuşit duminică, o victorie fantastică alături de şi Jean-Julien Rojer în finala de dublu a turneului ATP Masters 1000 de la Madrid, competiţie patronată de românul Ion Ţiriac.

Teăcu şi Rojer s-au impus în finală în faţa cuplului format din Diego Schwartzman şi Dominic Thiem, scor 6-2, 6-3, după doar o oră şi 11 minute de joc.

Românul şi olandezul şi-au adjudecat primul set după doar jumătate de oră, scor 6-2.

În setul doi, Tecău şi Rojer au condus chiar şi cu 4-1, au salvat mai multe mingi de break ale adversarilor, şi s-au impus cu 6-3.

În drumul spre titlul de la Madrid, Tecău şi Rojer au trecut de fraţii Bryan, Bob şi Mike, Edmund/Skupski, în sferturi au beneficiat de abandonul lui Demoliner/Medvedev, în timp ce în semifinală au trecut de Koolhof/Tsitsipas.

Astfel, Horia Tecău ajunge la titlul cu numărul 35 obţinut la dublu şi la al 18-lea obţinut alături de Jean-Julien Rojer, aceasta fiind cea de-a 55-a finală ATP din carieră pentru român.

Tecău şi Rojer vor împărţi premiul de 357.540 de euro şi vor primi câte 1.000 de puncte ATP.