Hănescu l-a eliminat pe Gael Monfils, favoritul numărul unu al turnenului de la Stuttgart

Surpriză de proporţii la turneul ATP de la Stuttgart. Românul Victor Hănescu l-a eliminat pe francezul Gael Monfils, principalul favorit al turneului de tenis.

hanescuHănescu l-a învins pe Monfils, numărul 7 mondial, chiar în primul tur, cu scorul de 2-6, 7-6 (6), 6-4. După un prim set cedat cu uşurinţă, Hănescu a jucat de la egal la egal cu adversarul său în setul al doilea pe care l-a câştigat la tie-break.

Românul a reuşit un break în debutul setului decisiv şi a reuşit să-şi apere serviciul până la final, cu toate că Monfils a fost foarte aproape să facă un break la scorul de 4-2 pentru român, când a condus cu 30-0. Victor a întors soarta game-ului şi a câştigat serviciul iar apoi, în la scorul de 5-4 în favoarea sa a fructificat chiar prima minge de meci de care a beneficiat.

În turul doi, românul va juca împotriva slovacului Pavol Cervenak, venit din calificări.

Pentru calificarea în turul doi, Hănescu va primi un premiu de 6.595 euro şi 20 de puncte ATP.