Franța s-a calificat fără probleme, în sferturi la Mondiale

Franța s-a impus luni seară, în optimile de finală în fața Nigeriei, cu scorul de 2-0 și s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal din Brazilia.

franta - mondiale 2014Franța este cea de-a cincea țară care a obținut biletele pentru sferturile de finală ale mondialului brazilian. Ambele goluri au fost marcate în ultimele 11 minute de joc.

Paul Pogba a deschis scorul în minutul 79, iar Joseph Yobo a făcut 2-0 după ce a înscris în proprie poartă în minutele de prelungire.

Franţa merge în sferturile de finală la Cupa Mondială după 8 ani de pauză. În sferturi, francezii urmează să joace fie cu Germania fie cu Algeria.

Echipele de start:

Franţa: Lloris – Debuchy, Varane, Koscienly, Evra – Pogba, Cabaye, Matuidi – Valbuena, Giroud, Benzema

Nigeria: Eneyama – Ambrose, Yobo, Oshaniwa, Omeruo – Musa, Mikel, Onazi, Moses – Odemwingie – Emenike