Florin Mirea, noul campion RTP. S-a impus în finala turneului RTP 250 CRISTAL CUP 2021

Florin Mirea a câştigat duminică, 30 mai 2021, primulsău turneu RTP din carieră, după ce s-a impus în finala turneului RTP 250 CRISTAL CUP 2021, în faţa lui Nicolae Cristescu, fost număr unu RTP.

Florin Mirea, desemnat cap de serie numărul şase la turneul RTP 250 CRISTAL CUP 2021, a avut bye în primul tur. În optimi de finală l-a eliminat pe Mihai Merezeanu, scor 4-0, 4-0. În sferturi de finală l-a învins în două seturi pe Radu Năstase, scor 4-0, 4-1, iar în semifinale s-a impus în faţa lui Daniel Goidescu, favorit numărul opt al turneului RTP 250, scor 4-1, 4-1. În finală s-a impus în faţa lui Nicolae Cristescu, în trei seturi, scor 3-4, 4-2, 10-5. Graţie acestei reuşite, Florin Mirea a fost recompensat cu un premiu în valoare de 200 lei, trofeul turneului RTP 250 CRISTAL CUP 2021, personalizat de partenerul oficial al RTP, Compania Leonte Cupe şi Trofee, cât şi o sticlă de vin de la sponsorul RTP, Crama Oprişor. În plus, Florin Mirea a primit şi celebra cutie cu 24 perechi de şosete, oferită de sponsorul RTP, Laboratorul de şosete. Graţie celor 250 de puncte RTP câştigate, Florin MIrea intră pentru prima dată în carieră în TOP 20 jucători RTP la simplu masculin şi este calificat la Turneul Campuionilor RTP 2021. Odată cu câştigarea turneului RTP 250, Florin Mirea avansează la următorul nivel, RTP 500, pentru jucătorii de nivel Avansat.

Nicolae Cristescu, fost numărul unu RTP, revenit în circuit după o pauză de un an de zile, după ce a suferit o operaţie de menisc, a acces pe tabloul principal al turneului RTP 250 CRISTAL CUP 2021, graţie GOLDEN TIcKET-ului RTP. În primul tur l-a învins pe bunul său prieten, Sebastian Scorţeanu, scor 4-2, 4-3, în optimi l-a eliminat pe principalul favorit al turneului, IUlian Vlad Ciucă, scor 4-1, 3-4, 10-8. În sferturi a trecut de Sorin Bădărău, cap de serie numărul şapte al turneului, scor 1-4, 4-2, 10-6, iar în semifinale l-a învins pe Antonio Năsturescu, scor 2-4, 4-2, 10-1. În finală a câştigat primul set cu 4-3, apoi a cedat setul doi iar al treilea set, afectat de un vânt puternic şi câţiva stropi, a fost adjudecat de Florin Mirea cu 10-5. Pentru finala RTP 250, Nicolae Cristescu a primit 150 lei, o sticlă de vin de la Crama Oprişor, 200 puncte RTP şi trofeul finalistului turneului RTP 250.

Nicu Păsăroiu şi Daniel Crăciun au debutat în premieră în circuitul Romanian Tenis Premium în cadrul turneului RTP 250 din 30 mai.

Arbitrii turneului RTP 250 CRISTAL CUP 2021 au fost Florin Cristea, Mario Stănciulescu, Iulian Vlad Ciucă, Luchian Cincu, Adrian Vătăşescu, Marius Zeciu , Eugen Avram şi Sorin Bădărău.