FCSB și CFR Cluj s-au calificat în Grupele Conference League. Universitatea Craiova, ratează dramatic calificarea

Campioana și vicecampioana României la fotbal, CFR Cluj și FCSB s-au calificat în grupele Conference League. Cele două echipe au reușit două victorii la limită în play-off.

CFR Cluj a reușit o calificare dramatică, în ultimul minut al manșei retur din play off. Clujenii au învins-o pe Maribor la limită, 1-0, prin golul marcat de Cvek în minutul 90. În prima manșă, scorul a fost 0-0.

FCSB s-a calificat în grupele Europa Conference League după ce a învins cu scorul de 3-1, echipa norvegiană Viking Stavanger, joi seara, pe Viking Stadion din Stavanger, în manşa secundă a play-off-ului. î prima manșă, FCSB pierduse în tur cu 2-1.

FCSB a marcat prin Malcom Edjouma (minutul 3), Andrei Cordea (54) şi Risto Radunovic (90+4, din penalty). Pentru gazde a punctat Zlatko Tripic (26 – penalty).

Tragerea la sorţi a grupelor va avea loc vineri, la Nyon, de la ora 15:30.

Calificarea în grupele europene înseamnă o adevărată gură de oxigen, din punct de vedere financiar pentru FCSB și CFR Cluj, care astfel își asigură bugetul pe anul în curs.

Pentru accederea în grupe, cele două formații se va ridica la 2,94 milioane de euro!

Universitatea Craiova a ratat calificarea în grupele Europa Conference League după ce a fost învinsă dramatic de Hapoel Beer-Sheva cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare.

La loviturile de departajare, portarul israelian Omri Glazer a apărat şuturile lui Andrei Ivan şi Nicuşor Bancu, iar Magomed Suleimanov, David Keltjens, Helder Lopes şi Or Dadia au transformat pentru Hapoel, iar Ante Roguljic, Dan Nistor şi Valerică Găman au punctat pentru Universitatea.

Craiova se va mulțumi doar cu cei 750.000 de euro.